Кафедра Українознавства

Кафедра українознавства


E-mail: ukr.odaba@gmail.com
Контактний телефон: (048)-729-85-21
 
 
 
    Завідувач кафедри: 
     Цубенко Валерія Леонідівна, д.і.н., професор
 

 

 


Кафедра українознавства – центр гуманітарної освіти й виховання в академії. Кафедра українознавства була створена в Одеській державній академії будівництва та архітектури у вересні 1993 р.

 

Витоки створення кафедри сягають у далекі 1930-і рр. З того часу кафедра мала різні назви: основ марксизму-ленінізму (1938–1971); історії КПРС (1971–1991); політичної історії (1991–1993). У різні роки ці кафедри очолювали: М. В. Грачов, П. О. Мішенькіна, Г. Т. Тихун, А. О. Стьопін, Г. М. Соколовська.

 

У вересні 1993 р. організацію кафедри українознавства було доручено к.і.н., доц. Л. П. Латишевій – професіоналу-історику з багаторічним досвідом керівництва, автору 95 наукових і близько 50 методичних праць. З 2012 р. очолює кафедру д.і.н., проф. В. Л. Цубенко, – почесний краєзнавець України, член Національної Спілки журналістів України, автор понад 100 наукових і науково-методичних праць, у тому числі 3 навчально-методичних посібників, 2 монографій, 1 збірника документів.

 

Сучасний склад кафедри – це колектив високоосвічених фахівців, більша частина яких має великий багаторічний досвід науково-педагогічної роботи. «Корінними» працівниками кафедри є Л. С. Соколова та А. Л. Старунова.

 


Кафедра Українознавства забезпечує викладання 8 навчальних дисциплін, серед яких історія України та української культури, українська мова (за професійним спрямуванням) тощо.

Стратегія розвитку кафедри українознавства лежить у руслі впровадження в дію Закону України «Про вищу освіту» від 05.09.2017р.

 

Основне завдання кафедри – забезпечення навчально-виховного процесу; поглиблення науково-дослідницької роботи зі студентами; просвітницька та виховну роботу серед студентської молоді; пошук шляхів удосконалення громадсько-патріотичної підготовки майбутніх висококваліфікованих спеціалістів для потреб держави; виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; формування громадянської культури тощо.
  • к.і.н., доц., Соколова Любов Степанівна - доцент кафедри

  • к.і.н., Макушина Ганна Ігорівна - доцент кафедри

  • к.філол.н., доц., - Коваленко Алла Федосіївна - доцент кафедри

  • Чаєнкова Оксана Костянтинівна -  старший викладач кафедри

  • Старунова Алла Леонтіївна - старший викладач кафедри,

  • Гришина Катерина Андріївна - асистент кафедри,

  • Радченко Наталія Анатоліївна - старший  лаборант кафедри,

  • Філіпович Наталія Сергіївна - старший  лаборант кафедри.

 
Викладачі кафедри працюють над колективною науковою кафедральною темою: «Сучасні українознавчі пошуки: історичні, культурні та мовознавчі ідентичності». Результати наукової роботи відображено в публікаціях у періодичних виданнях, включених до наукометричних баз, фахових виданнях, збірниках наукових статей, у доповідях на конференціях.

На кафедрі працює студентський науковий гурток «Міжкультурний діалог в Україні», діяльність якого направлена на розвиток творчого потенціалу та розширення кола інтересів студентів.

Викладачі кафедри беруть участь у виконанні госпдоговірних робіт з виконання комплексу науково-вишукувальних робіт, пов’язаних зі збором необхідних історичних, бібліографічних та іконографічних матеріалів. У 2014 р. на замовлення Управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради викладачами кафедри було виконане історико-краєзнавче дослідження «Історія Першого (Старого) одеського кладовища» в рамках Програми реконструкції та розвитку парку культури та відпочинку «Преображенський» з меморіальним комплексом у м. Одесі, ДК 015-97 – ІІ.1 21 «Дослідження та розробки в галузі історичних наук».

Одним із важливих напрямків наукової роботи колективу кафедри є організація і проведення І, ІІ, ІІІ, ІV Міжнародних науково-практичних конференцій «Південь України у вітчизняній та європейській історії» (2012, 2014, 2016, 2018) і видання за їх результатами збірника наукових праць. Робота конференцій спрямована на розгляд та обговорення дискусійних питань історії Півдня України, а також актуальних питань щодо збереження та популяризації об’єктів культурної спадщини в Україні, проблем українського мовознавства.

Протягом навчального року проводяться наукові студентські тематичні конференції, присвячені знаменним подіям в історії, річницям видатних діячів української історії і культури, зокрема щорічна студентська наукова конференція «Культурна спадщина Європи і України: історія, охорона і сучасний стан», присвячена Дню Європи.