Кафедра водопостачання та водовідведення

• Водопостачання та водовідведення
194 – Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології

Спеціалізація:

• Раціональне використання і охорона водних ресурсів

Завідувач кафедри:
Прогульний Віктор Йосипович, д.т.н., професор

Історія нашої кафедри починається з заснування кафедри водопостачання, водовідведення і гідравліки у 1930 році.

Першим завідуючим новоствореної кафедри був професор Борис Осипович Ботук, який керував кафедрою 44 роки ( з 1930 по 1974 рік.). Становлення кафедри і успішна робота пов'язана з його ім'ям.

У 1965 році кафедру водопостачання, водовідведення і гідравліки було реорганізовано у дві кафедри «водопостачання» та «водовідведення і гідравліки».

В різні роки кафедру водовідведення і гідравліки очолювали: доценти: В.Ф. Іванов, Г.Д. Савченко, професор М.Н. Степанов, доц. М.І. Голік, доц. В.А. Арсірій, доц. Є.В. Домніна, В.Н. Савенков, В.П. Хоружий.

На кафедрі також у попередні роки працювали: Заволока М.П., Іванов Г.І., Ніколаєв М.В., Алексєєв Ю.С., Лішенко С.І., Шабратько В.К., Кальфа В.С., Дмитрієвський М.І., Сорокін О.М., Сур‘янінов Г.М., Швець Г.Я., Ваіл В.І., Усатий О.С., Южний В.Н., Таренцов В.Н., Фомін А.І., Лагунова А.А., Ніколова Р.А, Радіонова Н.Г., Кочкіна Є.В., Мельник О.С., та інші.

У 1965 році було засновано кафедру водопостачання. Її засновниками були кандидати технічних наук доцент Г.М. Басс і професор Г.П. Владиченко.
Григорій Еммануїлович Басс очолив кафедру в 1965 році і був її завідуючим до 1975 року. За ці роки на кафедрі створено методичний кабінет з великим фондом типових проектів водопровідних споруд.

З 1975 по 1986 рік кафедрою завідував ректор ОІБІ Георгій Павлович Владиченко. З ініціативи та під керівництвом Г.П. Владиченко, в 1980 році створена науково-дослідна лабораторія, а також технічна бібліотека з методичної, нормативної та довідкової літературою, значно збільшений фонд типових проектів (понад 600 альбомів).

На кафедрі також у попередні роки працювали висококваліфіковані викладачі і вчені: В.П. Мігулько, М.В. Ніколаєв, Є.К. Шпак, В.В. Реброва, Г.М. Ларкіна, В.О. Лішнєвський; старші викладачі В.О. Назаревич, Д.С. Чучмай, О.М. Митрофанов, І.Л. Прожегурін, асистенти О.А. Триль, Л.М. Сагак´янц, Т.М. Манусова, О.О. Дудкевич, Ю.А. Горб.

В 2017 році кафедра водопостачання, та кафедра водовідведення і гідравліки були об’єднані в одну сучасну кафедру – водопостачання та водовідведення.

ПІБ

Флоровський Юрій Геннадійович

учбовий майстер кафедри

Науково-дослідні теми:
  1. «Сучасні способи економії води в житлових будинках» (керівник – д.т.н., професор Прогульний В.Й.);
  2. «Підвищення ефективності роботи систем водопостачання і водовідведення» (керівник – к.т.н., доцент Фесік Л.О.).
Традиційним науковим напрямом з водопостачання є інтенсифікація роботи швидких водоочисних фільтрів. Під керівництвом Г.М. Басса і П.О. Грабовського створена наукова школа, яка зробила великий внесок в розвиток водопровідної системи. Створені теорії праці і методики розрахунків пористих дренажів, промивання швидких фільтрів, фільтрування із перемінною швидкістю. На основі розробок кафедри у ДБН В.2.5-74:2013 введені данні з проектування полімербетонних дренажів. Ці розробки використані в декількох типових проектах.

Другий науковий напрям – альтернативні системи питного водопостачання. Розроблені і досліджені дві локальні установки для одержання високоякісної питної води. Ці установки рекомендовані Мінздравом і Держстандартом України і впроваджені в практику.

Третій науковий напрям – розробка математичних моделей водопровідних споруд, удосконалених методів їхнього гідравлічного розрахунку. На базі розроблених моделей створюються алгоритми і методики автоматизованого управління роботою споруд для очищення води.

Науково-дослідна робота з водовідведення виконується за напрямами:
  1. «Ресурсозберігаючі технології та споруди в системах водовідведення»:
– дослідження в області очищення природних і стічних вод на фільтрах з волокнисто–пінополістирольним завантаженням.
− дослідження технології глибокого очищення стічних вод комплексом вільно плаваючих і прикріплених на інертному носії мікроорганізмів.
  1. «Засоби інтенсифікації процесу флотаційного очищення стічних вод»: дослідження по підвищенню ефективності процесу розділення фаз стійких емульсій органічних речовин методом ультрафлокуляції і мікрофлотації.
  2. «Енерго- та ресурсозбереження при знешкодженні високомолекулярних сполук стічних вод»: дослідження хвильових явищ у біореакторах та спорудах термічного розкладу високомолекулярних органічних сполук.